Što je traumatičan porod? Povrede s poroda mogu biti tjelesne, ali i emocionalne: trauma nije samo fizička ozljeda! Ono što za jednu osobu može biti normalan događaj, druga može doživjeti traumatično. Jedan od najvećih problema je nedostatak podrške nakon poroda.
Trauma je za neke riječ s velikim nabojem, dok je drugi koriste bez zadrške da bi opisali gotovo svakodnevne događaje.
I da, traumu možemo definirati u strogo kliničkom smislu ili jednostavno kao povredu: tjelesnu ili emocionalnu povredu, koja zahtijeva određenu pažnju i njegu da bi zacijelila.
Neke žene se nakon poroda osjećaju povrijeđeno, ozlijeđeno, čak slomljeno i treba im duže vremena da zacijele i dođu k sebi.
Za neke duže potraje oporavak tijela, dok drugima treba više vremena da se emocionalno oporave.
Slušajući priče s poroda primijetila sam kako žene često umanjuju kako su se osjećale na porodu. Kažu:
Ma nije bilo strašno, ali...
Bitno da je dobro završilo.
Sve u svemu nije loše.
Kako je moglo biti, još je dobro prošlo.
... a onda kad zagrebemo malo ispod površine, kad si to dopuste - osjete ljutnju ili tugu zbog toga što se dogodilo.
Razloga je više, ali glavni su da
Loša vijest je da osjećaji koje si potisnula ostaju s tobom i šanse su da će isplivati u nekoj drugoj fazi tvojeg života, npr. kad ponovno zatrudniš ti ili neka tebi bliska osoba.
Dobra vijest je da po tom pitanju možeš napraviti puno.
Napravila sam video o tome što je porođajna trauma da prepoznaš je li to nešto što se dogodilo tebi i što možeš napraviti da si pomogneš.
Ako želiš podršku na putu odrastanja u majku, online program Preporođena vodi te kroz proces kako da zacijeliš nakon poroda i pronađeš sebe u majčinstvu.